Jak Kupić mieszkanie, albo dom na kredyt?


Kupujesz mieszkanie warto to przeczytać!

Jak znaleźć i kupić mieszkanie?

Kiedy już podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt, napoczątku polecam wizytę w kilku bankach. Jeżeli nie będziesz ko-rzystał z kredytu,

Twoje zadanie jest ułatwione. Jednakże zakładam,że większość czytelników będzie korzystała z kredytu na zakupmieszkania. Przed wizytą zgromadź dokumenty potwierdzające

Twoje dochody: PIT za ubiegły rok, umowę o pracę, wszelkie umowy o dzieło. Pracownik banku ustali Twoją wstępną zdolność kredytową.Piszę „wstępną”, ponieważ niestety często później, w trakcie wery-fikacji wniosku, okazuje się, że banki nie biorą pod uwagę przy oce-nie zdolności kredytowej niektórych dochodów. Będąc w banku, po- bierz wzory zaświadczeń o zatrudnieniu i otrzymywanych docho-dach. Każdy bank posiada swoje własne druki. Kiedy będziesz znałswoją zdolność kredytową, zacznij rozglądać się zamieszkaniem. Tak, jak powiedziałem wcześniej – możesz korzystać z pomocy pośredni-ka, znajomych, ogłoszeń albo wszystkich tych źródeł jednocześnie.

W międzyczasie poproś w swoim miejscu pracy o wypełnieniedruków pobranych w bankach. Zazwyczaj wystawione przez zakładzaświadczenie jest ważne miesiąc. Na razie poproś w pracy, aby wypełnione zaświadczenia zostały przesłane faksem bezpośrednio do banku. Do kompletnego wniosku kredytowego będziesz potrzebowałoryginalnego zaświadczenia. Zaświadczenie wysłane faksem pozwoli bardziej precyzyjnie ustalić Twoją zdolność kredytową.

Ktoś powie:„Po co zaświadczenie wysłane faksem? Przecież bank ma moje umowy, z których jasno wynika, jakie mam dochody, a do umowy i tak będzie potrzebował oryginalnie wypełnionego zaświadczenia”.Niektóre instytucje mają tak zawiłe i pokrętne sposoby obliczaniazdolności kredytowej, że będzie lepiej, jeżeli na razie dostarczysz zaświadczenie przesłane faksem.

Oszczędzi Ci to późniejszych rozczarowań. Sam byłem świadkiem sytuacji, gdy pewna instytucjapodaną kwotę zarobków traktowała jako brutto, co automatyczniezmniejszało zdolność kredytową, mimo że w zaświadczeniu byłozaznaczone, iż kwota zarobków podana przez zakład pracy jest kwotą netto.

Ubiegając się w dwóch różnych bankach o kredyt w tej samej wysokości, możesz przez jedną instytucję zostać potraktowany jakoosoba nieposiadająca zdolności kredytowej, inna zaś uzna Cię zadobrego klienta posiadającego zdolność kredytową przewyższającąnawet wnioskowaną kwotę kredytu. W tym czasie oglądajnieruchomości, abyś miał rozeznanie dotyczące cen obowiązujących w okolicy, w której zamierzasz kupić mieszkanie.

Wytypuj kilka mieszkań. Wypełnij wnioski kredytowe w kilku wybranych wcześniej bankach. We wniosku musisz podać cel kredytowania uwzględniający cenę oraz adres konkretnej nieruchomości, którą chcesz kupić. Możesz wpisać we wniosku kredytowym nieruchomość, którą wcześniej oglądałeś i która Cię zainteresowała.

To jeszcze do niczego Cię nie zobowiązuje. Przynajmniej tak było dotej pory w bankach, w których ubiegałem się o kredyt. W międzyczasie możesz stwierdzić, że decydujesz się na nieru-chomość o podobnym metrażu, ale pod innym adresem. Ważne jest,aby kwota wnioskowana nie była mniejsza niż ta, której będzieszpotrzebował, ponieważ decyzja dotyczy konkretnej wielkości kredy-tu.Jeżeli na podstawie przedstawionych dokumentów bank pozytywnieoceni Twój wniosek kredytowy – zażądaj wystawienia promesy kredytu.

Jest to obietnica udzielenia kredytu. Ubiegając się o kredyt w kilku bankach, masz lepszą kartę przetargową. Kiedy otrzymaszz wybranego banku warunki kredytu, możesz przedstawić je w in-nym banku, aby zobaczyć, kto przedstawi Ci lepsze warunki kredytu.Niektóre banki mogą żądać za wystawienie promesy dodatkowejopłaty. Np. Bank Pekao SA pobiera za wystawienie promesy kredytu opłatę, ale ta opłata jest potem odejmowana z prowizji pobieranej odkredytobiorcy za udzielenie kredytu.

Piszę o promesie i o ubieganiusię o kredyt w różnych bankach, ponieważ ważne jest, abyś na sa-mym początku wiedział, jaki kredyt jesteś w stanie dostać. Ważne jest, abyś miał pewność otrzymania kredytu lub ewentualnie jeżeli uzyskanie gwarancji nie jest możliwe, minimalne ryzyko trudności z jego otrzymaniem, kiedy już zdecydujesz się na kupno konkretnej nieruchomości.

Niektóre osoby mają upatrzone mieszkanie lub nawet termin podpisania umowy końcowej, nie wiedząc jeszcze, czy mogą otrzymać kredyt w potrzebnej wysokości. Osobiście nie ufamustnej informacji pracownika obliczającego wstępną zdolność kredytową, ponieważ tego rodzaju zapewnienie nie jest w ogóle wiążące.

Ufam tylko pisemnym zapewnieniom. W sierpniu tego roku, kiedy rozważałem zakup nieruchomości, byłem w banku w celu obliczenia wstępnej zdolności kredytowej. Kiedy znalazłem odpowiadającą minieruchomość, wróciłem do tego banku po trzech tygodniach(w międzyczasie wyjechałem na wakacje) i okazało się, że mojazdolność kredytowa w tym banku zmniejszyła się w ciągu trzechtygodni aż o prawie 20 tysięcy złotych.

Akurat nastąpiła niekorzystnadla kredytobiorców podwyżka stóp procentowych i jednocześnie bank zmienił zasady obliczania zdolności kredytowej.

Pomocne?

Reklamy

One thought on “Jak Kupić mieszkanie, albo dom na kredyt?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s